تبلیغات
اخبار این مرز و بوم - اسلحه پنهان خودروسازان چیست؟
 
اخبار این مرز و بوم
دوشنبه 6 خرداد 1392 :: نویسنده : حمید یاوری

وقتی رفاقت جای رقابت را می گیرد!
پرشین خودرو: گویا آتش تند شورای رقابت برای قیمت‌گذاری خودرو، با آب سرد خودروسازان در حال فروکش کردن است و قیمت‌ها به جای آنکه رقابتی باشند، به اصطلاح رفاقتی و با تعامل طرفین تعیین می‌شوند.

به گزارش «پرشین خودرو»، روندی که «قیمت‌گذاری خودرو» در حال حاضر به خود گرفته، از رفتار دوگانه «خودروسازان» و «شورای رقابت» حکایت می‌کند؛ اولی ظاهری مظلوم اما باطنی پرنفوذ و پرقدرت دارد و دومی به عکس، از ظاهری بسیار قاطع برخوردار است حال آنکه باطنش نرم و انعطاف‌پذیر جلوه می‌کند.
از پس همین «تناقضات رفتاری» است که داستان «قیمت‌گذاری خودرو» کشدار شده و سرانجامی را به خود نمی‌بیند و مشتریان وسط این داستان سرگردانند و معلق.
هر چند با ورود شورای رقابت به موضوع قیمت‌گذاری خودرو، مشتریان امیدوار شدند که خودرو ارزان شود و توان خرید آنها بالا برود، اما حالا با گذشت بیش از سه ماه از شورایی شدن قیمت‌گذاری، هنوز هم بلاتکلیفی و سرگردانی در بازار خودرو به چشم می‌آید.
شورای رقابت با اقتداری که روزهای ابتدایی ورودش به داستان قیمت‌گذاری خودرو از خود نشان داد، به دست خودش امید ارزانی را در دل مشتریان کاشت، با این حال هرچه زمان گذشت، اقتدار این شورا؛ کمرنگ‌تر شد و قدرت خودروسازان نمایان‌تر؛
اگرچه به اصل ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو ایرادهایی وارد است و مشکلات عدیده تولید صنعت خودرو بر کسی پوشیده نیست، اما نکته اینجاست که شورا نتوانست همان قدر که مقتدر نشان می‌داد، مقتدر عمل کند. نگاهی به مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای اعضای شورای رقابت به خصوص جمشید پژویان (رییس شورا) در چند ماه گذشته، نشان می‌دهد آنها ابتدای کار می‌خواستند قیمت خودرو را میلیونی پایین بیاورند و طعم ارزانی را به مشتریان بچشانند، اما نتیجه کار، نشد آنچه قرار بود بشود.
مشتریان گمان می‌کردند شورای رقابت که این طور مقتدرانه از کاهش قیمت خودرو می‌گوید و به صراط خودروسازان مستقیم نیست، قیمت‌ها را چند میلیونی پایین می‌آورد، غافل از آنکه در پس این ظاهر مقتدر، باطنی نرم خوابیده و مستعد رفاقت به جای رقابت نیز هست.
البته در باب درستی و نادرستی انتظار مشتریان مبنی بر کاهش میلیونی قیمت خودرو، بحث وجود دارد و شاید با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور، امکان آن اصلا وجود نداشته باشد، اما پرسش اینجاست که شورای رقابت چرا اقتدار خود را حفظ نکرد و با خودروسازان از در رفاقت وارد شد؟
چه شد شورایی که می‌گفت مرغش یک پا دارد و قیمت خودرو کاهش چشمگیری خواهد داشت، به هفت هشت ده درصد افت قیمت هم رضایت داد؟
پاسخ این پرسش‌ها را می‌توان در پس رفتار خودروسازان جست‌وجو کرد، خودروسازانی که حالا هرجا پایش بیفتد بی پرده و سینه سپر کرده از کاهش و حتی خواباندن خطوط تولیدشان می‌گویند.
«تهدید به قطع تولید» گویا اسلحه پنهان خودروسازان است در برابر فرمان قیمت شورای رقابت، اسلحه‌ای که به نظر کارگر افتاده و اقتدار شورا را نشانه رفته است.
به گزارش دنیای اقتصاد، شاید از همین روست که حالا دیگر چندان خبری از تب و تاب شورایی‌ها و خودرویی‌ها بر سر قیمت‌گذاری خودرو نیست و هیچ کدام شان مانند گذشته سخن نمی‌گویند، گویی آخر داستان را خود می‌دانند و بیهوده آن را کش می‌دهند.
اوضاع هم‌اکنون به شکلی است که نه دیگر شورای رقابت مانند گذشته مقتدرانه از کاهش قیمت می‌گوید و بر خواسته‌هایش پافشاری می‌کند، نه خودروسازان چندان اعتراضی به تصمیمات شورا دارند و این همان نکته عجیب و سوال برانگیز ماجراست؛ همین است که حالا خیلی‌ها گمان می‌کنند شورا و خودروسازان بر سر کلیات ماجرای قیمت‌گذاری به تفاهم رسیده اند و این نیمچه اعتراض‌ها و اقتدارها نیز برای کهنه نشدن ظاهر داستان است و بس.
تا اوایل امسال که هنوز شورای رقابت نظر خود را در مورد قیمت خودروها اعلام نکرده بود، گمان می‌رفت از پس آن همه اقتدار شورا، کاهش قیمت‌هایی چشمگیر بیرون بزند و اگرچه این اتفاق تا حدی رخ داد، اما خودروسازان آنقدر فشار آوردند و تهدید کردند که شورا مجبور شد با آنها راه بیاید و نظرش را به نظرشان نزدیک کند.
شورای رقابت در اولین قدم می‌خواست قیمت خودروها را تا مرز 20 درصد پایین بیاورد و این در حالی بود که نهایتا به کاهش قیمت ده دوازده درصدی و حتی کمتر برای برخی خودروها، رضایت داد. حالا هم آن طور که خبر می‌رسد، شورا و خودروسازان همه مسائل خود را «خانوادگی» حل می‌کنند و دیگر خبری از جلسات داغ گذشته و اقتدار یکی و اعتراض دیگری، نیست.
شاهد مثال این ماجرا همین اتفاق اخیر در مورد نرخ تورم بخشی خودروهای ارزبر است. وقتی حدود یک ماه پیش شورای رقابت قیمت خودروهای داخلی را اعلام کرد، خودروسازان اعتراض کردند که چرا برای قیمتگذاری محصولات ارزبری مانند مگان و تندر - 90 و رانا، فرمولی جدا در نظر گرفته نشده است.
آنها معتقد بوده و هستند که چون نرخ ارز رشد شدیدی داشته، خودروهای ارزبر باید با فرمولی سوای باقی خودروها تعیین قیمت شوند. شورای رقابت نیز اعتراض آنها را پذیرفت و از بانک مرکزی خواست تا نرخ تورم بخشی امثال مگان و تندر و رانا را به این شورا اعلام کند.
نرخ تورم که اعلام شد، به مذاق خودروسازان خوش نیامد و آنها معترض شدند که تورم بخشی خودروهای ارزبر بیش از نرخ اعلامی (52 تا 60 درصد) است. اینجا بود که شورای رقابت باز هم اعتراض خودروسازان را پذیرفت و حالا طرفین مشغول مذاکره بر سر تعیین قیمت «ارزبرها» هستند.
گویا روند تعیین قیمت به‌این شکل شده که شورای رقابت بدون خودروسازان تشکیل جلسه می‌دهد و تصمیم می‌گیرد، سپس تصمیمات خود را به اطلاع خودروسازان می‌رساند و آنها هم روی تصمیمات اعلامی، نظر می‌دهند. حالا هم همه منتظرند که شورای رقابت جلسه بگذارد و قیمت خودروهای ارزبر را مشخص کند و خودروسازان هم طبق معمول لب به اعتراض بگشایند، غافل از اینکه ظاهرا همه چیز میان شورا و خودروسازان با رفاقت در حال حل شدن است و هرجا اختلاف نظری باشد، با نامه‌نگاری برطرف می‌شود.
اینجاست که بیم لوث شدن شورای رقابت می‌رود و اینکه قیمت خودرو پس از این همه کش و قوس سرانجامی نمی‌یابد. شکی نیست که صنعت خودرو این روزها اوضاع مالی مناسبی ندارد و در پی آن، تولیدش نیز افتی شدید را به خود می‌بیند، اما اینکه این موضوع به دستاویزی برای تحت‌تاثیر قرار دادن شورای رقابت تبدیل شده، چندان توجیه پذیر نیست. اگر قرار به تداوم این وضع باشد، شورای رقابت همین اندک اقتداری را نیز که برایش مانده، از دست خواهد داد و تا بخواهد قیمت خودرویی را پایین بیاورد، با تهدید خودروسازان مبنی بر توقف تولید روبه‌رو می‌شود و کاری از پیش نمی‌رود.
با این شرایط دیگر وجود شورای رقابت معنی نمی‌دهد، چون از دید خودروسازان همه محصولات آنها ضررده است پس نمی‌توان قیمت شان را کاهش داد. این یعنی قیمت‌ها را در ظاهر «شورای رقابت» تعیین می‌کند اما در اصل این نظر خودروسازان است که غالب خواهد بود.
شورای رقابت قرار بود قیمت خودرو را کنترل کند و تاثیری به مراتب بهتر از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر این ماجرا بگذارد، حال آنکه روند فعلی و تعاملی که با خودروسازان در پیش گرفته، به هیچ وجه با چرایی ورود این شورای به بحث قیمتگذاری خودرو همخوانی ندارد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 12:49 ب.ظ
Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it
has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, wonderful blog!
جمعه 6 مرداد 1396 06:24 ب.ظ
Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your site
is fantastic, as well as the content!
شنبه 31 تیر 1396 07:39 ق.ظ
I am no longer certain the place you are getting your information, however good topic.
I needs to spend some time learning more or working out more.
Thanks for fantastic info I used to be in search of this info for my mission.
پنجشنبه 29 تیر 1396 05:06 ق.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this web site is genuinely nice.
پنجشنبه 29 تیر 1396 12:20 ق.ظ
It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.

I have read this post and if I could I wish to suggest
you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this
article. I wish to read even more things about it!
چهارشنبه 28 تیر 1396 09:47 ق.ظ
Hey there superb website! Does running a blog similar to this require
a lot of work? I have absolutely no expertise in computer programming however I
was hoping to start my own blog in the near future.

Anyways, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
I know this is off subject nevertheless I just had to ask.
Thanks a lot!
دوشنبه 26 تیر 1396 11:43 ق.ظ
For most recent news you have to go to see the web and on internet I found this web page
as a finest web site for hottest updates.
دوشنبه 26 تیر 1396 05:55 ق.ظ
When someone writes an paragraph he/she keeps the plan of
a user in his/her mind that how a user can be aware of it.
Therefore that's why this post is great. Thanks!
یکشنبه 25 تیر 1396 05:47 ب.ظ
Very good website you have here but I was wondering if you knew of any user discussion forums
that cover the same topics discussed here? I'd really like to be a part of online community where I can get opinions from other knowledgeable
individuals that share the same interest. If you have any suggestions,
please let me know. Cheers!
یکشنبه 25 تیر 1396 01:11 ق.ظ
Ahaa, its fastidious conversation about this post here at this website, I
have read all that, so at this time me also commenting here.
شنبه 24 تیر 1396 12:13 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious
what all is required to get setup? I'm assuming having a
blog like yours would cost a pretty penny?

I'm not very internet savvy so I'm not 100% certain.
Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
Kudos
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 09:43 ق.ظ
Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to protect against hackers?
شنبه 2 اردیبهشت 1396 06:56 ب.ظ
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your web site offered us with valuable information to work on. You've done a formidable job
and our entire community will be thankful to you.
سه شنبه 29 فروردین 1396 04:55 ق.ظ
Highly energetic blog, I enjoyed that bit. Will there be
a part 2?
دوشنبه 28 فروردین 1396 07:06 ب.ظ
Magnificent site. Lots of helpful info here. I'm sending it to several buddies ans
also sharing in delicious. And obviously, thank you for your sweat!
دوشنبه 28 فروردین 1396 07:03 ب.ظ
This paragraph is truly a good one it assists new the web visitors, who are wishing for
blogging.
شنبه 12 فروردین 1396 11:17 ق.ظ
I got this site from my friend who informed me regarding this
site and now this time I am browsing this site and reading very informative articles or reviews at this place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :